Индустрија је врло значајна у привредној активности општине, без обзира на тешкоће кроз које пролази. Параћин већ дуже од једног века носи епитет познатог индустријског центра. Производња у области индустрије је веома разнородна, од производње стакла, цемента и прехрамбених производа, па до производње грађевинског материјала и електро-енергетске опреме.
Све до почетка деведесетих година прошлог века индустрија је била у константном развоју, да би наступањем кризних догађаја у земљи дошло до наглог опадања привредних активности. Процес приватизације није био успешан у многим предузећима.
Фабрика штофова је потпуно престала са радом, док је Српска фабрика стакла после промене неколико власника остала да ради, али са знатно мање радника него некада, након чега је проглашен стечај који је убрзо укинут што је довело до додатног смањења броја радника. Фабрика кондиторских производа „Параћинка“ и фабрика електро-енергетске опреме „Будућност“ су такође мењале власничку структуру, што се негативно одразило и на сам ниво производње и положај на тржишту.
Једина успешна приватизација је извршена у Фабрици цемента у Поповцу. Фабрика послује успешно и по највишим светским стандардима. Ипак, и у њој ради знатно мање радника него некада.
Носиоци привредног развоја су, поред цементаре као једног од три „гиганта“ из времена бивше Југославије, домаћа мала и средња предузећа, како новооснована тако и она која су наставила са пословањем после промене власничке структуре. Структура регистрованих предузећа према сектору делатности у општини Параћин показује тренд сличан трендовима у другим општинама округа. Највећи број регистрованих предузећа је у области трговине, индустрије, транспорта и финансијских и других услуга. Према величини највећи је број малих предузећа (98,7%). Што се тиче производних предузећа, највише их је из области прехрамбене индустрије, конкретно из области производње кондиторских производа, прераде млека и млечних производа, прераде меса и производње месних прерађевина, производње сокова и алкохолних пића. Ту су и предузећа за производњу грађевинског материјала, прераду дрвета, прозводњу металне галантерије и производњу папирне амбалаже.
Из области услужних делатности највише има предузећа за пружање туристичко-угоститељских услуга док је најразвијенија грана трговина јер је Параћин одувек био трговински центар, што потврђује и чињеница да је око 50% активних регистрованих фирми из ове области.
У Параћину је велики број локалних привредника који граде или проширују своја производна постројења. Неке од значајнијих фирми у области прехрамбене индустрије, производње меса и месних прерађевина као што су Магнум ДОО, месара Николић, СИМ Фарм, Гала ДОО, Богдановић, Месо-ток Рашић... у области производње млека млекара Михајловић, производња кондиторских производа компанија АД Чоколенд, Параћинка АД и Пионир ДОО, производња безалкохолних и алкохолних пића фирма Бахус ДОО и БМ Трговина.
Што се тиче индустрије производње грађевинског материјала значајнија предузећа су Матокс АД, Транскоп ДОО, СЗТР Љуба Инвест...
Поред производних гради се и значајан број угоститељских објеката са смештајним капацитетима као што су објекти на Карађорђевом брду, РМ Стубица која гради хотел у Сисевцу, Колиба Грза која проширује своје капацитете, изграђено је Етно село Столово код ауто пута, Престиж проширује своје смештајне капацитете...
Општинска управа Параћин, Томе Живановића 10. ,35250 Параћин , Србија
телефон +381 35 563 601 , факс +381 35 563 165, E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.